Pri objednávke nad 70 € doprava ZDARMA

Máte otázky? Zavolajte na (+420) 605 196 199

Napíšte nám: info@fotoliecba.sk
Bolesť chrbta

Psoriatická spondylitída a na čo si dať pozor!

Čo treba vedieť o psoriatickej spondylitíde?

Psoriatická spondylitída je lekársky termín pre jeden z typov psoriatickej artritídy, ktorá postihuje chrbticu a kĺby v panve. Príznaky sa ale môžu objaviť aj kdekoľvek medzi panvou a krkom. Ľudia s psoriatickou spondylitídou môžu pociťovať bolesť, stuhnutosť krku a dolnej časti chrbta. Táto choroba môže tiež ovplyvniť kĺby v panve. Po nejakom čase môže byť pre človeka čoraz ťažšie pohybovať chrbticou. V tomto článku sa podrobnejšie pozrieme na psoriatickú spondylitídu, vrátane jej príčin, symptómov a liečby.

Psoriatická artritída bolesť chrbta

Čo je to psoriatická spondylitída?

Psoriatická spondylitída je forma psoriatickej artritídy. Psoriatická artritída označuje skupinu zápalových kĺbových problémov súvisiacich so psoriázou. Avšak, nie každý, kto má psoriatickú artritídu, má psoriázu. Psoriatická spondylitída nastáva, keď imunitný systém tela napadá vlastné tkanivo, čo vedie k zápalu a často bolestivým symptómom.

Aké symptómy očakávať u psoriatickej spondylitídy?

Psoriatická spondylitída spôsobuje príznaky podobné iným formám artritídy, ktoré postihujú chrbticu a kĺby v panve. Medzi také príznaky patria:

 • bolesť chrbta
 • stuhnutosť v chrbte alebo krku, ktorá sa zlepšuje pri pohybe
 • zhoršujúca sa stuhnutosť v čase pokoja, ako je napr. spánok
 • problémy s ohýbaním
 • únava

Tieto príznaky môžu spôsobiť extrémnu bolesť a niektorí ľudia majú problémy s každodenným životom. Pri neliečení môže zápal spôsobiť dlhodobé poškodenie chrbtice a kĺbov. Liečebné procedúry majú za cieľ udržať zápal pod kontrolou a zabrániť dlhodobým kĺbovým problémom a poškodeniu. Lieky môžu tiež znížiť riziko ochorenia srdca, ktoré môže nastať v dôsledku zápalu.

Príčiny

Lekári si stále nie sú istí, prečo sa u niektorých ľudí vyvinie psoriatická choroba, ale u iných nie. Niektoré infekcie, ako je napríklad angína, môžu vyvolať hyperaktívnu imunitnú reakciu, ktorá spôsobuje psoriatickú spondylitídu. Psoriatická spondylitída však nie je nákazlivá.

Táto choroba má tendenciu bežať v rodinách. Jedným z najvýznamnejších rizikových faktorov psoriatickej spondylitídy je gén HLA-B27. Krvné testy môžu zistiť, či osoba nesie gén HLA-B27, ale pozitívny test na gén HLA-B27 neznamená, že sa u človeka objaví psoriatická spondylitída.

Psoriatická spondylitída sa zvyčajne vyvíja u ľudí, ktorí už trpia psoriázou, ale nie je to vždy tak. Vek je tiež rizikovým faktorom. Psoriatická artritída sa typicky vyskytuje u ľudí vo veku od 30 do 50 rokov.

Liečba

Príznaky psoriatickej spondylitídy môžu byť veľmi bolestivé, ale lekári môžu tento stav liečiť. Cieľom liečby psoriatickej spondylitídy je zabrániť poškodeniu kostí a kĺbov, pomôcť človeku zvládať symptómy a dosiahnuť remisiu. Remisia znamená, že osoba nemá žiadne príznaky a choroba sa nezhoršuje.

Na liečbu psoriatickej spondylitídy je k dispozícii celý rad liečiv, ako napríklad:

 • protizápalové lieky
 • antireumatické lieky modifikujúce ochorenie
 • biologická liečba
 • kortikosteroidy
 • fyzioterapia

Domáca liečba

Použitie domácej liečby pre psoriatickú spondylitídu môže pomôcť zmierniť príznaky. Táto liečba funguje spoločne s liečebným plánom lekára. Postupujte preto podľa odporúčaní lekára o liekoch alebo inej liečbe, aby ste sa vyhli budúcemu poškodeniu kostí a kĺbov.

Tu sú tipy na domácu liečbu:

 • cvičenie – byť aktívny môže pomôcť k udržaniu pružnosti kĺbov, chôdza, cyklistika, joga a Tai Chi sú dobrou voľbou
 • dodržiavanie pravidelného režimu spánku – únava môže zhoršiť príznaky psoriatickej spondylitídy
 • spoznajte spúšťače – sledujte potraviny, aktivity a životné udalosti a zapíšte si, kedy sa zhoršuje psoriatická spondylitída a týmto spúšťačom sa vyhýbajte
 • skúste akupunktúru – nedávna metaanalýza zistila, že akupunktúra je účinnou možnosťou na zníženie chronickej bolesti
 • masáže – skúsený masážny terapeut môže použiť rôzne techniky, aby zmiernil napätie a uvoľnil tuhé kĺby
 • obmedzte alebo sa úplne vyhnite alkoholu – pitie alkoholu môže reagovať s liekmi, ktoré osoba užíva na psoriatickú spondylitídu, a môže spôsobiť nežiaduce vedľajšie účinky.
 • prestaňte fajčiť – fajčenie zhoršuje príznaky psoriatickej artritídy
 • vyskúšajte teplú alebo studenú terapiu – niektorí ľudia nájdu úľavu od bolesti pomocou zahrievacích podložiek alebo studených obalov na boľavých oblastiach
 • vyvarujte sa stresu – vysoké hladiny stresu môžu zhoršiť príznaky psoriatickej spondylitídy
Správna jazda na bicykli

Záver

Mnoho ľudí považuje symptómy psoriatickej spondylitídy za náročné, ale s celou škálou liečebných postupov, ktoré sú dnes k dispozícii, môže mnoho ľudí zvládnuť svoje príznaky, predchádzať ďalšiemu poškodeniu kĺbov a normálne fungovať.

U psoriatickej spondylitídy môže človek udržať symptómy pod kontrolou s pomocou a vedením svojho zdravotníckeho tímu. Po účinnom liečebnom pláne môžu ľudia so psoriatickou spondylitídou viesť zdravý a aktívny život.

Máte ďalšie nápady alebo skúsenosti? Podeľte sa s nami v komentári 🙂


Prevzaté z: https://www.medicalnewstoday.com/articles/324701.php

By Jennifer Berry

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Doprava ZDARMA nad 70 €

Zdarma i při vrácení objednávky

30 dní na vrátenie lampy

30 dní od doručení objednávky

Záruka vrátenia peňazí

Při vrácení lampy do 30 dní

100% Bezpečná platba

Fio banka / MasterCard / Visa