Pri objednávke nad 70 € doprava ZDARMA

Máte otázky? Zavolajte na (+420) 605 196 199

Napíšte nám: info@fotoliecba.sk
Žena s migrénou

Aká je väzba medzi psoriázou a migrénou?

Psoriáza môže podľa nedávno publikovanej štúdie zvýšiť riziko výskytu migrény, pretože obe poruchy sú spojené so zápalovými ochoreniami. Pre túto štúdiu boli použité dáta zhromaždené kórejskou asociáciou pre revíziu a hodnotenie zdravotného poistenia v rokoch 2002 až 2013.

Pacienti s psoriázou (n=11 071) a ostatní účastníci štúdie (n=44 284) boli rozradení do kategórií podľa veku, pohlavia, príjmov, regiónu bydliska a lekárskej histórie pacienta, konkrétne anamnézy hypertenzie, diabetu a dyslipidémie. Miera výskytu migrény bola vyššia u pacientov s psoriázou (3,3 %) ako u ostatných pacientov (2,9 %). Rozdelenie veku, pohlavia, príjmu, oblasti bydliska a anamnézy hypertenzie, diabetu a dyslipidémie boli porovnateľne zhodné medzi skupinou pacientov so psoriázou a ostatných pacientov. Migrény sa vyskytli významne častejšie u pacientov so psoriázou ako u ostatných účastníkov výskumu.

Bolesť hlavy - Štúdia skúma väzbu medzi psoriázou a migrénou

Táto štúdia bola odlišná od predchádzajúcich štúdií, ktoré našli väzby medzi psoriázou a migrénou, predovšetkým vďaka zodpovedajúcej kontrole a rozdeleniu účastníkov podľa podskupín. Nie je známe, ako konkrétne psoriáza zvyšuje riziko migrény, aj keď vedci tvrdia, že zápaly a postihnutie nervového systému môžu hrať úlohu. Autori tejto štúdie konštatovali, že prevaha pacientov so psoriázou bola vyššia u mužov a pacientov vo veku 45 až 49 rokov. Na rozdiel od tejto štúdie, predchádzajúce štúdie uvádzajú, že psoriáza je spojená so zvýšeným rizikom migrén u mužov i žien. Zároveň boli výsledky pri predchádzajúcich štúdiách skreslené tým, že účastníci používali rôzne druhy liekov ako napríklad lieky znižujúce cholesterol.

Sú však potrebné ďalšie štúdie, ktoré by definitívne preukázali spojenie medzi týmito dvoma chorobami, vrátane štúdií, ktoré by potvrdili, či je psoriáza spojená so zvýšeným rizikom výskytu migrén u jednotlivých vekových skupín a pohlaví.


Prevzatéhttps://www.ajmc.com/newsroom/study-examines-link-between-psoriasis-migraine

by Allison Inserro

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Doprava ZDARMA nad 70 €

Zdarma i při vrácení objednávky

30 dní na vrátenie lampy

30 dní od doručení objednávky

Záruka vrátenia peňazí

Při vrácení lampy do 30 dní

100% Bezpečná platba

Fio banka / MasterCard / Visa