Košík

Pri objednávke nad 70 € doprava ZDARMA

Máte otázky? Zavolajte na (+420) 605 196 199

Napište nám: info@fotoliecba.sk
UVB ozařování pokožky hlavy

Fototerapia pomocou UV

Fototerapia pomocou UV

Fototerapia, teda liečba svetlom, je stará ako ľudstvo samé.  Dnes sa liečba svetlom používa najmä na liečbu kožných ochorení ako je vitiligo či lupienka. Liečba priamym slnečným svetlom sa nazýva heliopatia. No ako dobre vieme, intenzita slnečného svetla sa počas dňa a ročných období sa mení Preto sa na fototerapiu používajú umelo vytvorené zdroje UV žiarenia.

Slnečné UV žiarenie

Umelé vytvorenie svetla so správnou vlnovou dĺžkou zabezpečujú takzvané polarizačné lampy (biolampy). Táto lampa vytvorí polarizované svetlo, ktoré navráti bunkám ich pôvodnú funkciu. Svetlo polarizovanej lampy má totiž schopnosť cielene preniknúť do hĺbky tkanív, vďaka čomu vyvoláva významne fotochemické zmeny.

Najčastejšie používanou zložkou, ktorá sa používa na fotoliečbu je UV – ultrafialové žiarenie.  UV žiarenie by sme mohli rozdeliť na UVA ,UVB a UVC žiarenie. Rozdiel medzi týmito žiareniami je hĺbka, do ktorej dokážu zasiahnuť.
UVA žiarenie je dlhovlnové žiarenie (320-400 nm), ktoré preniká najhlbšie a a priamo vyvoláva pigmentáciu (hnednutie kože). UVB žiarenie (280-320 nm) čiže strednovlnové žiarenie, spôsobí po ožiarení najprv popáleniny 1.-2. stupňa. A až po vymrznutí zápalových prejavov vznikne pigmentácie kože. Krátkovlnové UVC žiarenie (100 – 210 nm) sa využíva najmä pre svoje povrchové dezinfekčné účinky.

Na aplikáciu UV svetla sa používajú takzvané horské slnká, ktoré dokážu presne a priamo dávkovať množstvo a intenzitu ultrafialového žiarenia. Najčastejšie UVA a UVB. Názov týchto lámp je odvodený od ich účinku, ktoré je podobné slnku na horách. Na horách je možné sa opáliť v bezprašnom prostredí. Existuje však aj rozdiel medzi UV lampami a horským slnkom. Rozdielje ten že tieto výkonné zdroje žiarenie skracujú trvanie liečby. Napríklad opaľovaniu na horách po dobu jednej hodiny sa vyrovná niekoľkým minútam ožarovania.

Nedávne vedecké výskumy dokázali, že najúčinnejším z týchto UV žiarení je žiarenie UVB, ktoré má minimálne nežiaduce účinky (začervenanie atď). Taktiež bolo dokázané, že toto žiarenie nezvyšuje riziko vzniku rakoviny kože u pacientov. Práve naopak, dokázali, že znižuje riziko vzniku rakoviny u pacientov trpiacich psoriázou. Hlavne u tých  u ktorých by toto ochorenie mohlo vzniknúť dôsledkom vylúčenia imunosupresív alebo znížením ich dávky.

Využitie UVB žiarenia

Liečba UVB žiarenim sa využíva najmä pri ochoreniach ako je psoriáza, akné, rôzne lišajníky, atopická dermatitída, vitilligo a pod. Terapia môže byť celková ( ak je postihnutá veľká časť tela) alebo lokálna. Na lokálnu terapiu sa používajú menšie žiariče, ktoré sú najčastejšie používané na liečbu dlaní a chodidiel. Technický vývoj však umožnil dosiahnutie takých zdrojov UV žiarenia, ktoré sú vo forme hrebeňov na ožiarenie postihnutej oblasti vo vlasovej časti hlavy. Taktiež bodové prístroje, ktoré umožňujú ožiarenie aj celkom malej plochy.
Na celkovú UVB terapiu sa musia používať zariadenia, ktoré dbajú na viacero faktorov. Ako napríklad presná dávka UV žiarenia, minimalizácia vedľajších účinkov procedúry alebo ich úplná absencia a maximálna účinnosť každej procedúry.
Fototerapia sa môže aplikovať samostatne alebo v kombinácií s inými liekmi, ktoré posilňujú výsledok. Takouto známou formou liečby je fotochemoterapia PUVA. Jej názov vznikol kombináciou slov psoralény, UVA a skratkou z retinoidy SUP. Možná je aj kombinácia fotoliečby s liečivými kúpeľmi- balneofototerapia.
 

Doprava ZDARMA nad 70 €

Zdarma i při vrácení objednávky

30 dní na vrátenie lampy

30 dní od doručení objednávky

Záruka vrátenia peňazí

Při vrácení lampy do 30 dní

100% Bezpečná platba

Fio banka / MasterCard / Visa